Vladimír Šindler: Nejlepší fanoušky má Liberec

Prostředí a atmosféru v liberecké Tipsport Areně považuje za nejlepší v extralize, nejraději ale vzpomíná na vyprodanou arénu v Kolíně nad Rýnem, kde téměř dvacet tisíc diváků hnalo německou reprezentaci za úspěchem na domácím světovém šampionátu. Vladimír Šindler z Plzně je mezinárodně nejzkušenější aktivní rozhodčí v Česku, kromě sedmi MS byl třeba na olympiádě v Turíně. Následující rozhovor vznikal na začátku prosince.

FotoKdy vás napadlo dát se na dráhu rozhodčího?
Půl roku po ukončení aktivního hraní, když mi hokej začal znovu chybět. Mezi nápadem a prvním zápasem 4.třídy byly asi tři dny.

Doporučujeme se podívat na kalhoty iTech 1000 se slevou 50%.


Můžete popsat svou dosavadní kariéru? Kdy jste začal pískat? Jak dlouho kterou soutěž atd.
V 17-ti letech žáky a plzeňský pohár Škodováka. Od 18-ti let pak dva roky jako čárový ve II. lize, další dva roky jako hlavní a pak další dva roky v I. NL. Od sezony 95/96 extraliga.

Druhou sezonu jste profesionálem, hodně lidí předpokládalo, že právě vy se stanete profi hned v první sezoně, kdy se ten projekt zavedl. Proč jste tehdy odmítnul?
Jelikož jsem měl poměrně klidné zaměstnání a v době, kdy se rozhodovalo o tom, kdo bude profesionálním rozhodčím ještě nebyly známy konkrétní podmínky za kterých budou tito rozhodčí pracovat.

Byl jste na sedmi světových šampionátech. Kde se vám líbilo nejvíc, ať už město nebo díky hokeji?
Nejhezčí co se týká prostředí byl můj první šampionát v roce 1999, kde jsme bydleli v opravdu malebném norském městečku Hammar.

Jak vzpomínáte na finále MS 2003 ve Finsku? Nemyslím teď ani tak ten tolikrát zmiňovaný telefon na konci, ale celkově zápas. Jaké pocity jste měl další den po finále?
Určitě jen a jen v dobrém. Nepříjemný byl jen ten malý pocit nejistoty cca 15 minut po skončení utkání, jestli poslední rozhodnutí bylo opravdu na 100 % v pořádku. Druhý den pak už jen následovaly gratulace k dobře odvedené práci. Zkrátka fajn a jeden z momentů, kvůli kterým stojí za to být rozhodčím.

Myslíte si, že by hodnocení sudích delegáty mělo být veřejné, stejně jako ve fotbale?
Pro mě není problém se zveřejňováním hodnocení rozhodčího od delegáta. Ale hodnocení v hokeji
je podle mého názoru složitější než ve fotbale a není možné ho předat sdělovacím prostředkům bezprostředně po utkání. My sami dostáváme hodnocení asi tři dny po utkání. Po zápase proběhne krátké verbální zhodnocení nejdůležitějších momentů zápasu.

Pískal jste olympiádu, několik mistrovství světa, finále extraligy. Jak těžko se hledá motivace třeba pro utkání dorostenecké ligy?
I v utkání žáků jde vždy všem zúčastněným o hodně a tak je k tomu třeba přistupovat. A navíc je hokej v současné době moje práce, která mě baví.

Existuje nějaký zápas nebo turnaj, kde byste si ještě rád zapískal?
Rád bych si ještě znovu zapískal na MS dospělých.

Jaký stadion máte nejradši, ať už u nás nebo v cizině?
Nejlepší vzpomínky mám na stadion v Kolíně nad Rýnem kde jsem pískal na MS 2001 zápas čtvrtfinále Německo – Finsko. Návštěva 18 503 diváků je dodnes rekordem turnajů IIHF a atmosféra byla prostě fantastická.

Kde v české extralize jsou podle vás nejlepší fanoušci a naopak kde je atmosféra nejhorší?
Podle mého názoru jsou nejlepší fanoušci v Liberci, kteří umí vytvořit někdy opravdu velmi bouřlivou avšak sportovní a slušnou atmosféru. K nejhorším se vyjadřovat nebudu.

Před rokem Stephen Walkom, šéf rozhodčích v NHL, prohlásil, že nevidí důvod, proč by rozhodčí z Evropy nemohli pískat NHL. Myslíte si, že evropané by v budoucnu mohli pískat v zámoří?
V budoucnu je to teoreticky možné. Nevšiml jsem si však, že by funkcionáři NHL směřovali tímto směrem zrovna mílovými kroky.

Napadá Vás nějaký vtipný moment, který jste zažil?
Nedávno jsme doma hráli hru Sázky a dostihy. Přítelkyně porazila kostkou mojí figurku a po mém zvolání, že se jednalo o sprostý faul, jsem se stal terčem všeobecného veselí. Myslíte, že je to deformace z práce? Já myslím, že určitě ne…. J

Mezi koníčky uvádíte basketbal. Hrával jste ho někdy závodně?
Začal jsem v 18-ti letech a odehrál cca 12 sezón krajského přeboru mužů.

Přemýšlel jste, co budete dělat, až s pískáním skončíte?
Zatím ne. Doufám, že ještě několik let vydržím

Vzkaz fanouškům?
V některých okamžicích lepší nervy a více shovívavosti. A ať si zkusí malý pokus při sledování jejich týmu v televizi. Rozhodnout okamžitě a bez zpomalených záběrů o tom, co se vlastně na ledě v tom zlomečku vteřiny na několika místech stalo. Napsat si, kolikrát se zmýlili a třeba si některé názory na hokejové rozhodčí aspoň maličko poopravit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s